Polecamy: Bunt długich spódnic

  • Bunt Długich Spódnic

Polecamy dziś biografię Emeliny Pankhurst pt. Bunt długich spódnic autorstwa George’a Bidwella. 

W nocie od Wydawcy czytamy:

Opowieść biograficzna o Emelinie Pankhurst (1858-1928). Przywódczyni sufrażystek angielskich, wielokrotnie aresztowana i więziona za swoją działalność, zdołała jednak – przy pomocy licznych zwolenniczek – w sposób znaczący zmienić obyczajową i prawną sytuację kobiet w Anglii. Sukces ułatwiły jej doskonale przygotowane kampanie protestacyjne, zaskakujące przeciwników równouprawnienia i zwolenników wiktoriańskiego modelu rodziny. 

W roku 1918, nie cofając się ani przed podstępem, ani też przed głodówką i stosowaniem biernego oporu, angielskie sufrażystki wygrały walkę o prawa wyborcze dla kobiet. 

 

Emelina Pankhurst była założycielką i przywódczynią ruchu sufrażystek w Anglii. Czas jej działalności to najbardziej widowiskowy i pełny dramatyzmu fragment walki o równouprawnienie kobiet oraz o ich prawa wyborcze. W książce odnajdziemy opis obyczajowego i prawnego upośledzenia kobiet w wiktoriańskiej Anglii oraz pierwszych oznak buntu Emeliny. Doskonale organizowała kampanie protestacyjne oraz popularyzowała działalność bojowniczek w długich spódnicach. Kobiety opisywane w książce wielokrotnie zaskakiwały swoją zaciętością mężczyzn-obrońców tradycyjnego ładu. Kilkudziesięcioletnią walkę Emeliny Pankhrust zwieńczył sukces na początku lat 20. XX wieku – przyznanie kobietom praw wyborczych. Jej zasługą jest to, że kobiety mogą obecnie decydować o swoim życiu, małżeństwie, zdobywać wykształcenie, chodzić do pracy czy wybierać książki, jakie czytają.

W książce opisano również inne osoby walczące o wolności kobiet – córki Emeliny, Lady Konstancję Lytton, Elżbietę Garret Fawcett, Florę Drummond, Charlottę Despard oraz małżeństwo Pethick-Lawrence.