Opieka plus praca? To temat do publicznej debaty – Krzysztof Michałkiewicz o możliwości zarobkowania przez opiekunów niepełnosprawnych

  • Krzysztof Michałkiewicz

Łączenie pracy zarobkowej z otrzymywaniem świadczenia pielęgnacyjnego? Warto o tym dyskutować – mówi Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

W całym kraju odbywają się spotkania konsultacyjne programu „Za życiem”. Dotyczy on kompleksowego wsparcia rodzin, w szczególności rodzin z osobami niepełnosprawnymi. W konsultacjach uczestniczy także Krzysztof Michałkiewicz. Pierwsze regulacje prawne związane z programem weszły w życie w lipcu br. Kolejne zmiany mają być gotowe na 1 stycznia 2018 roku.

Czy wśród poruszanych tematów znajdzie się kwestia umożliwienia opiekunom łączenia zarobkowania z pobieraniem świadczeń pielęgnacyjnych?

Minister Michałkiewicz krótko odniósł się do tego problemu w wywiadzie dla portalu niepełnosprawni.pl:

Założyliśmy, że dziecko czy osoba z niepełnosprawnością wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Nie jest tak, że opieką zajmuje się tylko matka albo tylko ojciec, lecz także inni członkowie rodziny. Uważaliśmy więc, że warto ułatwić im funkcjonowanie na rynku pracy poprzez bardziej elastyczny czas pracy, telepracę, pomoc w uruchomieniu działalności gospodarczej. Natomiast zgadzam się, że warto dyskutować o tym, czy osoba, która pobiera świadczenie, ponieważ zrezygnowała z pracy, by opiekować się dzieckiem, powinna mieć różne możliwości. Choćby po to, żeby nie stracić kontaktu z zawodem lub móc realizować się także w inny sposób, niż tylko zajmując się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Problem jest zgłaszany i zapewniam, że go dostrzegamy.

Przypominamy, że ten problem bezpośrednio dotyka blisko 200 tysięcy opiekunów. Jest zgłaszany i dostrzegany. Oby w trakcie dalszych działań został również rozwiązany zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami osób zainteresowanych. Żeby tak się stało potrzebna jest rzetelna dyskusja pomiędzy ministerstwem pracy i opiekunami.

Aktualnie w ramach kampanii „Dom to praca” pracujemy nad rekomendacjami do zmian w prawie – liczymy, że będą one impulsem do poprawienia sytuacji ekonomicznej i społecznej opiekunów osób zależnych.


Zdjęcie: Ryszard Hołubowicz