NIE wykluczajcie taty! – podpisz petycję

  • nie wykluczajcie taty

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, nazywanym potocznie „Mama 4 Plus”. Projekt ma zapewnić matkom, które opiekowały się co najmniej czwórką dzieci, rezygnując z pracy zawodowej, świadczenie odpowiadające minimalnej emeryturze. Szczególnie kontrowersyjny jest zapis w projekcie ustawy, zgodnie z którym jeśli mama pracuje a tata wychowuje dzieci to tata nie będzie miał prawa do świadczenia emerytalnego.

Naszym zdaniem rodzice powinni mieć wybór, który z rodziców ma opiekować się dziećmi. Taki wybór daje gwarancja świadczenia emerytalnego zarówno dla mamy, jak i dla taty.

#NIEwykluczajcieTaty

 

Petycja do parlamentarzystów

Domagamy się uzupełnienia projektu ustawy „Mama 4 Plus” o świadczenie emerytalne dla ojców, którzy z wyboru opiekowali się dziećmi, rezygnując z pracy zawodowej. Rząd nie powinien wykluczać ojców wychowujących dzieci w pełnych rodzinach.

 

podpisz petycję


Instytut Spraw Obywatelskich od 2006 roku prowadzi kampanię obywatelską „Dom to praca”. Zachęcaliśmy kolejne rządy do docenienia osób, które pracują w domach na rzecz swoich rodzin.

Praca domowa ma swoją wymierną wartość wyrażoną w pieniądzu. Uważamy, że pieniężna wartość pracy domowej powinna być uwzględniana w PKB, a osoby wykonujące ją na pełen etat powinny być objęte systemem emerytalnym.

Aktualnie w Polsce ubezpieczeniem emerytalnym ze względu na wykonywanie pełnoetatowej pracy w domu nie jest objętych około 9% dorosłych Polek (1,76 mln) oraz 1% Polaków (0,23 mln).

GUS wyliczył w 2013 r., że łączna wartość pracy domowej w Polsce wyniosła 721 mld zł, co stanowiło 44% w odniesieniu do PKB, lecz w całości wykonywana była nieodpłatnie.

Zgadzamy się ze stanowiskiem NSZZ „Solidarność”: Wykluczenie ojców wychowujących dzieci w pełnych rodzinach byłoby dyskryminacją, trudną do zrozumienia, a tym samym do zaakceptowania w XXI wieku.

Wykluczający charakter projektu ustawy w stosunku do ojców, dostrzega również Związek Pracodawców Business Center Club: Niesłusznie przyjęto założenie, że to zawsze kobieta zajmuje się dziećmi w rodzinie. W obecnych realiach, stosunkowo często występuje zjawisko, że wychowywaniem dzieci zajmuje się ojciec, a matka poświęca się pracy zawodowej.

#NIEwykluczajcieTaty

>>PODPISZ PETYCJĘ<<