Dom to praca – ruszamy z nowymi działaniami

  • Wspólna praca

W Instytucie Spraw Obywatelskich (INSPRO) wraz ze Stowarzyszeniem kobiety.lodz.pl  oraz firmą Midea ruszamy z nowymi działaniami pod hasłem Dom to praca.

Jaki jest nasz cel?

Chcemy zachęcić obywateli do wspólnego stworzenia listy zmian, które należy wprowadzić w systemie prawnym. Dzięki nim będzie możliwe wsparcie osób, które z różnych przyczyn nie podejmują pracy i ich aktywność skupia się na opiece nad innymi osobami.

Osoby nieodpłatnie pracujące w domu

Problem braku zabezpieczeń socjalnych osób pracujących w domach dotyczy ok. 1,6 mln Polaków. Jak widać, zjawisko to jest powszechne. Dotyczy kobiet i mężczyzn, którzy zajmują się  osobami niepełnosprawnymi czy starszymi, tzw. rodzinnych opiekunów. To także rodzice małych dzieci, na krótszy lub dłuższy czas wyłączeni z rynku pracy. Uważamy, że należy wypracować rozwiązania prawne, które będą wpierać te osoby, tak jak to ma miejsce w wielu krajach europejskich.

Co będzie robić?

  • Zorganizujemy szkolenie dla 10 liderów z całej Polski – osób, które chcą mocniej zaangażować się w kampanię i pomóc nam w docieraniu do decydentów oraz w nagłaśnianiu problemu. Rekrutacja na szkolenie rozpocznie się wkrótce.
  • Zorganizujemy ogólnopolska debatę, na którą zaprosimy polityków, media, działaczy społecznych.
  • Wypracujemy razem z liderami i organizacjami społecznymi rekomendacje dla zmian w polskim prawie.
  • Będziemy zbierać poparcie dla tych zmian wśród obywateli.
  • Przygotujemy spoty radiowe i telewizyjne, dzięki któremu nagłośnimy temat osób pracujących w domu.
  • Będziemy prowadzić działania rzecznicze – spotykać się z decydentami: posłami, senatorami, urzędnikami ministerstw i wszystkimi, którzy mogą pomóc w realizacji naszych celów.

Na bieżąco będziemy Was informować o naszych działaniach. Liczymy na Wasze wsparcie!


Projekt „Dom to praca” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich